//
čítate...
Uncategorized

Prečo cudzie kone nekŕmime „jadrom“?

Na rozdiel od väčšiny komerčných stajní Vám neponúkame, že Vaše kone u nás dostanú 2x alebo 3x denne ovos, granule, müsli alebo iné „jadro“.  Celkom isto však nie je dôvodom, že by sme na cudzích koňoch chceli ušetriť a že by nás k tomuto rozhodnutiu viedli ekonomické dôvody. Najviac peňazí aj tak pohltí kvalitné seno, ktoré majú naše kone k dispozícii nonstop.  Práve preto Vám presne toto v komerčných stajniach neponúknu.

Prečo teda? V prvom rade si myslíme, že obilniny do kŕmenia rekreačných koní vôbec nepatria. Ba dokonca ani do kŕmnej dávky športových koní. Najmodernejšie výživárske trendy dnes smerujú k bezpečnejším krmivám pre kone ako sú napr. repné rezky, ktoré dokážu pokryť aj vysoké energetické nároky ťažko pracujúcich koní. Veľké množstvo karbohydrátov obsiahnutých v „jadrovom krmive“ (najmä v podobe škrobu)  je pre kone nebezpečné a škodlivé a hraničnú hodnotu škrobu, ktorá je ešte pre kone OK, vedci stále znižujú. Obilniny prejdú tráviacim traktom za 15 minút, vláknina za 10 hodín!!! Takže obilniny nemajú čas, aby boli strávené v tenkom čreve, to znamená, že sa dostávajú do hrubého čreva, kde nemajú čo robiť. Ich rozklad v hrubom čreve produkuje toxíny, ktoré ničia mikrobiálne prostredie hrubého čreva a je tu problém. Trávenie škrobu navyše produkuje glukózu, jej hodnota v krvi koňa sa prudko zvýši, čo vyprovokuje tvorbu inzulínu, aby sa hodnota glukózy v krvi znížila. Mnohým koňom tieto výkyvy nerobia dobre. Tým samozrejme nechceme povedať, že kilo ovsa denne by Vášho koňa zabilo. Myslíme si však, že ak človek nasype kilo ovsa do žľabu svojho koňa, mal by si byť plne vedomý dôvodov prečo tak robí (napr. pre kone s ľadvinovými ochoreniami, ktoré musia byť na nízkoproteínovom krmive,  je to vhodné krmivo), uvedomovať si ako tým ovplyvňuje pomer minerálov v kŕmnej dávke koňa a zhodnotiť klady a zápory takéhoto kŕmenia.

Skrátka si myslíme, že kŕmenie koní je veľmi zodpovedná záležitosť. Nesprávne kŕmenie môže mať fatálne následky na zdraví koňa, či už z dlhodobého hľadiska alebo aj okamžite. A táto zodpovednosť leží len a len na majiteľovi koňa.  Správne a vyvážené kŕmenie je alfa a omega zdravého, dlhovekého koňa.  Práve preto majú majitelia koní každý rok k dispozícii rozbor aktuálneho sena na sezónu, aby si mohli vytvoriť vlastný, potrebám konkrétneho koňa zodpovedajúci kŕmny režim.  Vami zvolené krmivo podávame koňom 2x denne.  Pri zostavovaní kŕmnej dávky Vám vieme poskytnúť bezplatné poradenstvo, v komplikovaných prípadoch Vám sprostredkujeme pomoc povolanejších.
rozbor senanutrition

equine nutrition

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: