//
Ako žijú naše kone

 

Stádo

Pre naše kone sa usilujeme vytvoriť podmienky, ktoré im umožňujú žiť čo najprirodzenejšie. Podobne ako v prírode, žijú v malom stáde, ktoré tvorí 10 – 13 jedincov. Základ stáda sa nemení už niekoľko rokov (niektoré kone sa poznajú viac ako desaťročie), otázky hierarchie majú kone vyriešené a preto v ňom vládne harmónia bez konfliktov, či zápasov.

Nové kone sa zaraďujú do stáda postupne.  Prvé dni sú v adaptačnom výbehu, odkiaľ komunikujú so stádom spoza ohrady. Po uplynutí  niekoľkých dní sa potom nový koník púšťa na pastvinu s dominantnými členmi stáda a postupne sa pridávajú kone, ktoré sú na nižšej pozícii v hierarchii. Takýto postup sa osvedčil a začlenenie nového koňa býva bezproblémové.

 

Kŕmenie

Pri kŕmení koní sa usilujeme rešpektovať ich fyziologické vlastnosti –  preto kladieme dôraz na kontinuálny pomalý príjem objemového krmiva. Naše kone majú zabezpečený nepretržitý prístup ku kvalitnému senu, ktoré konzumujú “ad libitum”. Senníky sú v obdobiach, kedy máme pocit, že kone neprimerane priberajú na váhe,  vybavené tzv. slow feedermi.   Okrem toho sú zvieratá prikrmované dvakrát denne podľa želania majiteľa. Prečo si každý majiteľ koňa určuje kŕmnu dávku a sám a prečo koňom nesypeme do žľabu žiadne krmivá sa dozviete TU. Kŕmenie koňa je skrátka veľmi zodpovedná vec a myslíme si, že zloženie a veľkosť kŕmnej dávky majú byť stanovované individuálne pre každé zviera podla želania majiteľa a s ohľadom na výživový, zdravotný stav, vek aj pracovnú zátaž konkrétneho koňa.

 

IMG_1046

IMG_1061

Spôsob ustajnenia

Stádo žije v režime 24/7 – teda na noc sa kone neustajňujú do boxov, ale majú k dispozícii výbeh s prístreškami a senníkmi alebo pastvinu. Priestor okolo senníkov je spevnený rohožami a stajňovými gumami, aby kone nestáli v blate.  Výbeh a pasienok sú každodenne čistené.Pohyb


Dostatok pohybu považujeme za rovnako významný faktor pre udržanie dobrého psychického aj fyzického zdravia.  Prirodzený voľný pohyb je pre kone nevyhnutný pre správne trávenie, pre zdravé kopytá (rozširovanie kopýt a rast kvalitnej rohoviny), dýchacie cesty , krvný obeh, uvoľnenie svalstva  atď. Naše kone motivujeme k pohybu presunmi medzi jednotlivými pasienkami a “logistikou” kŕmenia a napájania.

Zo života našich koní:

Uši, uši, uši

Radosť z pohybu

Na šípkach na pasienku

Paddock

pasienok

Zimné hrátky

Klbko koní 🙂

život v stáde

Vianoce v paddocku

Naše kone majú celkom inú predstavu o zábave ako my


Komentáre

One thought on “Ako žijú naše kone

  1. Very good blog post.Really thank you! Fantastic. gkfkedeeeefaadce

    Posted by Smitha788 | 7 mája, 2014, 11:24 pm

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: